Simdagläger sommaren 2023

Upsala simsällskap anordnar varje år dagläger för de barn som kan simma 200 meter eller mer och nu är det dags igen!

Under lägerdagarna kommer deltagarna att ta simmärken alternativt simträna om så önskas, testa på bland annat vattenpolo, simhopp, konstsim och livräddning, bada i äventyrsbadet och utomhus, lära känna nya kompisar samt få uppleva en rad andra roliga aktiviteter. Deltagarna kommer att delas in i tre grupper utifrån nivå och ett flertal ledare finns på plats.


Plats: Fyrishov, Uppsala

Veckor att välja på: 24, 25, 31 och 32

Ålder: Från 7 år

Dagar: Måndag till fredag (OBS! Endast måndag till torsdag vecka 25)

Tid: 09:00-16:00


Kostnad vecka 24, 31, 32: 1550 kr/vecka + 100 kr i medlemsavgift (årsavgift) (inklusive entré till Fyrishov)

Kostnad vecka 25: 1250 kr/vecka + 100 kr i medlemsavgift (årsavgift) (inklusive entré till Fyrishov)

Nytt för i år är att barnen på simdaglägret ej behöver betala entré på Fyrishov!


Krav: Barnet kan simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge på djupt vatten.


Mellanmål och lunch: Deltagarna får ett mellanmål på förmiddagen och ett på eftermiddagen men egen lunch medtages varje dag.

Alla deltagare på lägret tilldelas en T-shirt samt en vattenflaska.


Anmälan till simdaglägret sommaren 2023 öppnar måndagen den 20 mars kl.20:00. Anmälan för vecka 24 och 25 stänger sedan söndagen den 21 maj kl.20:00 och för vecka 31 och 32 söndagen den 9 juli kl.20:00.


Kontakta simskola@upsalasim.nu vid eventuella frågor.

Md webp.net gifmaker
Md simbutiken
Som medlem i US får du 10 % rabatt mot uppvisande av ditt digitala medlemskort. Nu får du också 10 % rabatt vid köp i webbutiken, erbjudandet finns på ditt digitala medlemskort.
Md myclub logo
Md puff samverkan rfsisuuppland 250 250
Md mssf
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub