Extra grupper öppnas i simskolan i höst
Det stora intresset gör att vi utökar verksamheten med två nya grupper i Baddaren samt ytterligare en grupp i Rockan A och Delfinen.
Följande grupper läggs till i höstens schema:
- Baddaren 5: måndagar kl. 16:20–17:05, 25-metersbassängen del 1
- Baddaren 7: lördagar kl. 08:50–09:35, 25-metersbassängen del 1
- Delfin 2: lördagar kl. 09:20–10:05, 50-metersbassängen bana 1–2
- Rockan A4: onsdagar kl. 15:50–16:35, 25-metersbassängen del 2
De nya grupperna innebär att vi kan välkomna ytterligare barn till simskolan under höstterminen 2026.
Vi har också enstaka restplatser kvar i vissa andra grupper och nivåer. Logga in i ansökningssystemet för att se vilka platser som finns lediga.
Så anmäler du ditt barn
Nyanmälan är öppen för alla till och med torsdag 20 augusti kl. 12:00. Anmälan görs via vårt ansökningssystem i MyClub.
För att kunna anmäla ditt barn behöver barnet först vara registrerat som medlem i Upsala Simsällskap och du behöver ha ett konto i MyClub. På vår hemsida hittar du anmälningslänk samt instruktioner för hur du registrerar ditt barn och skapar ett konto.
Anmälan och mer information om höstens simskola
Avgift
Simskolan kostar 1 600 kronor för 12 lektioner, plus 100 kronor i medlemsavgift.
För barn som har rätt till Fritidskortet kan bidraget användas för att delbetala fakturan för simskolan.
Höstterminen startar preliminärt vecka 36 och pågår till vecka 48, med uppehåll under höstlovet vecka 44. Mer information skickas ut till anmälda barn i slutet av vecka 34.




